Wino jest nieodłącznym elementem romantycznej kolacji we dwoje czy uroczystego obiadu w gronie bliskich. Jednak nie każdy jego rodzaj komponuje się z konkretną potrawą. Z pomocą przychodzi wine pairing, czyli sztuka doboru wina do określonego dania. Przybliżamy kilka podstawowych zasad, jakimi należy się kierować, aby podkreślić smak kaczki, wołowiny, skorupiaków czy czekolady.
Mięso, ryby, warzywa czy desery smakują jeszcze lepiej w towarzystwie kieliszka wybornego wina. Dobranie odpowiedniego jego rodzaju wymaga nieco wiedzy na temat zasad wine pairingu. Jak podkreślić smak dania za pomocą odpowiedniego trunku? Podpowiadamy!
Ryby, owoce morza i skorupiaki
Większość ryb idealnie komponuje się z białym winem – półwytrawnym oraz wytrawnym. Świetnym wyborem będzie tutaj szczep Torrontes, charakteryzujący się słomkową barwą oraz kwiatowo-owocowym aromatem. Dobierając rodzaj wina do posiłku z rybą, należy kierować się zarówno sposobem przyrządzania, jak i rodzajem dodatków.
Niektóre gatunki ryb – głównie te bardziej tłuste, jak tuńczyk – możemy podawać z winem czerwonym. Podobna zasada dotyczy skorupiaków oraz owoców morza. W tym przypadku – poza białym winem – można postawić także na delikatne wino różowe z lekkim, owocowym finiszem. Do skorupiaków świetnie pasować będzie wytrawne białe wino musujące, szampan czy lekki riesling. Połączenie ryby ze słodkim winem może wywołać problemy żołądkowe.
Drób oraz kaczka
Kluczem w dopasowaniu odpowiedniego wina do potraw z drobiu jest sposób, w jaki je przygotowujemy. Świetnie sprawdzi się tu zasada, że im cięższe danie, tym bardziej wyrazisty trunek. Do lekkich sałat z kurczakiem serwuje się delikatne wino, jak prosecco czy białe wino półwytrawne. Z kolei do potrawy bardziej wyrazistej, np. pieczonego czy marynowanego i grillowanego kurczaka, pasować będzie lekkie wino czerwone lub intensywne i wyraziste białe wino wytrawne.
Dania z kaczki zdecydowanie najlepiej komponują się z winem czerwonym. Mięso z kaczki jest wyjątkowo tłuste i charakteryzuje się intensywnym smakiem. W tym przypadku znakomicie sprawdzą się wina z mocniejszym aromatem, wyczuwalną kwasowością lub owocami. Takie połączenie pozwoli zachować harmonię smaku i podkreślić charakter mięsa.
Mięso czerwone: wołowina, wieprzowina, cielęcina, jagnięcina i dziczyzna
Większość gatunków mięsa czerwonego idealnie komponuje się z winem czerwonym. Jednak jego rodzaj zależy w dużej mierze od rodzaju mięsa i sposobu jego przyrządzania. Smak smażonej, pieczonej bądź grillowanej wołowiny wspaniale podkreśli intensywne, wytrawne wino czerwone. Serwując wołowego steka, warto postawić na charakterne, argentyńskie wino ze szczepu Malbec, które urzeka aromatem czerwonym jagód z dodatkiem śliwek, wiśni i rodzynek.
Delikatniejsze mięsa, takie jak jagnięcina czy cielęcina, wymagają jednak nieco mniej wyrazistego anturażu. Z pewnością świetnie sprawdzą się tu lekkie wina czerwone, które nie przytłumią smaku potrawy. Do dań z wieprzowiny zazwyczaj serwujemy z kolei delikatne wino białe lub różowe. Jaką zasadą kierować się w przypadku potraw z dziczyzną? Tutaj odpowiednie będzie wino ciężkie, z dużą ilością tanin o intensywnym aromacie.
Potrawy wegetariańskie i warzywa
Warzywa oraz dania bezmięsne idealnie komponują się z lekkimi winami białymi, musującymi i różowymi. Czerwone wino będzie odpowiednie jedynie wtedy, kiedy w potrawie dominować będą intensywne smaki oraz mocne przyprawy. Do warzywnych sałatek z dodatkiem owoców, takich jak truskawki, granat czy maliny, odpowiednim wyborem będzie delikatne wino półsłodkie, które doskonale podbije słodsze akcenty w daniu.
Wino do deseru
W przypadku deserów najlepiej kierować się zasadą mówiącą, że białe wino podajemy do jasnych słodkości, a czerwone do ciemnych. Wino słodkie, białe poleca się do bezy, kremów, serników, bitej śmietany i owoców. Intensywne desery, jak brownie, pierniki, ciasta korzenne i czekoladowe, warto podawać z cięższym winem czerwonym. W obu przypadkach doskonale sprawdzi się także wino różowe, pełne delikatnych nut owocowych, jak Nampe Rosado De Malbec.
Wina prosto z Argentyny
Dobierając odpowiednie wino do rodzaju potrawy, należy zwrócić uwagę także na jego jakość oraz pochodzenie. Jednym z najpopularniejszych krajów winiarskich, który słynie z doskonałej jakości win ze wspomnianych szczepów Malbec oraz Torrontes, jest Argentyna. To właśnie tam w ciągu roku produkuje się nawet 15 mln litrów wina rocznie!
Wyjątkowy smak regionalnych trunków pokochali nie tylko Argentyńczycy, ale także koneserzy z całego świata. Świetnej jakości wina pochodzące z Mendozy, słynnego regionu winiarskiego, znajdziemy także w polskich sklepach. Za popularyzację winnej, argentyńskiej kultury w Polsce odpowiada projekt Winna Argentyna, który zrzesza dwie marki win – Nampe oraz Los Haroldos.