21 kwietnia, 2024
aparat sluchowy

Wiele osób, kiedy dowiaduje się od lekarza lub protetyka o swoim niedosłuchu i konieczności zakupu aparatu słuchowego, nie wie, czym kierować się przy wyborze takiego urządzenia. Większości pacjentom wciąż taki sprzęt kojarzy się również z dużym, widocznym dla otoczenia elementem. Warto jednak wiedzieć, że dobór właściwego modelu pomoże nam w codziennym funkcjonowaniu, a nowoczesne aparaty słuchowe mogą być niemal niewidoczne dla pozostałych osób. Na co więc zwrócić uwagę przy ich wyborze? Podpowiadamy.

Stopień ubytku słuchu

Pierwszym aspektem, który pacjenci powinni uwzględnić, jeśli wybierają nowoczesne aparaty słuchowe, jest stopień ubytku słuchu, ponieważ to właśnie od niego zależą potencjalne ograniczenia w doborze takich urządzeń. Dotyczy to osób, które mają bardzo duży niedosłuch. W ich przypadku modele wewnątrzkanałowe, czyli te niemal niewidoczne dla otoczenia często okazują się zbyt słabe, a więc protetyk może zalecić im dobór wersji zausznej.  

Pewnym ograniczeniem może być także anatomia pacjenta, a dokładniej budowa jego ucha. W przypadku modeli wewnątrzusznych bardzo istotna jest budowa anatomiczna przewodu słuchowego zewnętrznego, który musi być na tyle szeroki, aby mógł się w nim zmieścić aparat wraz z niezbędną elektroniką.

Tryb życia pacjenta

Przy wyborze aparatu słuchowego należy zastanowić się, jaki tryb życia prowadzi pacjent. Jeżeli jest aktywny, uprawia sport i nie chce, aby jego otoczenie wiedziało o niedosłuchu, może zdecydować się na kupno jednego z modeli wewnątrzusznych lub wewnątrzkanałowych aparatów słuchowych dostępnych na przykład na stronie https://akademiaslyszenia.pl/. W przypadku osób starszych, które nie są zbyt aktywne, a dodatkowo mają problem z obsługą niewielkich urządzeń, zalecane są zauszne modele, ponieważ są prostsze w obsłudze. 

Warto więc zapytać protetyka lub sprzedawcę w sklepie z aparatami słuchowymi o to, jaki model w danym przypadku będzie najbardziej odpowiedni. Wybierając aparat słuchowy dostosowany do swojego trybu życia, należy uwzględnić wszystkie ważne aspekty takie jak uprawianie sportu, słuchanie muzyki na żywo, wykonywany zawód itp.

Zobacz także: https://jestemkobieta.pl/jakie-sa-dobre-aparaty-sluchowe-nowoczesne-funkcje-ktore-warto-wybrac

Zasilanie aparatu słuchowego 

Obecnie aparaty słuchowe mogą być zasilane wymiennymi bateriami, które w zależności od konkretnego modelu należy wymieniać co kilka lub kilkanaście dni. Dostępne są jednak również urządzenia ładowalne, które podłącza się do prądu podobnie jak telefon, na przykład na noc. Warto więc zastanowić się, które rozwiązanie w naszym przypadku będzie wygodniejsze.

Dodaj komentarz