21 kwietnia, 2024
szalunki scienne

Szalunki ścienne to konstrukcje, które bardzo często możemy spotkać na różnego rodzaju budowach. Służą one do stawiania ścian. Jakie rozróżniamy ich rodzaje, kiedy konkretnie korzystamy z każdego z nich i jak dobrać szalunki dla własnych potrzeb? Odpowiedzi znaleźć można w poniższym tekście. 

Szalunki ścienne – czym są?

Szalunki ścienne to rodzaj stawianej tymczasowo konstrukcji, który pozwala na szybkie formowanie ścian. Szalunek na ogół zbudowany jest z drewnianych desek lub płyt. Stanowi on pewnego rodzaju usztywniającą formę, do której wlewany jest cement lub beton. Płynny materiał pozostaje w konstrukcji aż do czasu zaschnięcia. Wtedy szalunek jest rozbierany.

Szalunki ścienne wykorzystywane są do wznoszenia zarówno małych budynków o nieskomplikowanej bryle, jak i konstrukcji o dużych rozmiarach. Pod tym kątem możemy podzielić je na lekko i średniogabarytowe. Pierwszym rodzaj szalunków nie wymaga wykorzystania dźwigu do transportu. Szalunki średniogabarytowe będą potrzebowały tego rodzaju wsparcia. 

Dawniej szalunki ścienne były prostego rodzaju konstrukcjami tworzonymi na bieżąco z desek. Obecnie używa się już gotowych szalunków, które cieszą popularnością ze względu na możliwość ich ponownego użycia. Co ważne – firma budowlana może szalunki zarówno zakupić, jak i wynająć. Osoby zainteresowane ich nabyciem zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej https://szalbud.pl/.

Zobacz także: https://www.jakwybrac.info/jakie-sa-rodzaje-szalunkow-sciennych/

Czym kierować się przy wyborze szalunków ściennych?

Głównym kryterium, którym należy się kierować jest jakość wykonania. Kluczową rolę gra tutaj wykorzystany materiał. Klasyczne szalunki drewniane uchodzą za mało wytrzymałe. Najbardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia zewnętrzne są szalunki metalowe. Nieco lżejszą alternatywą mogą być szalunki wykonane  z MFB lub płyt OSB.

Dokonując wyboru szalunków ściennych, należy zwrócić uwagę na ich rozmiar. Konstrukcje lekkogabarytowe wykorzystywane są do budowania niewielkich budynków o prostej bryle. Szalunki średniogabarytowe będę konieczne w przypadku stawiania dużych konstrukcji. Dobór odpowiedniego rodzaju jest sprawą zależną od wymagań budowy.

Wybór szalunków ściennych musi być dostosowany do potrzeb konkretnej budowy. System szalunków do ścian prostych to idealne rozwiązanie dla małych budynków mieszkaniowych. Kiedy mamy do czynienia ze ścianami łukowymi przydatnym okaże się system do ścian łukowych. System dla ścian jednostronnych to dobre rozwiązanie, kiedy potrzebujemy dopasować szalunek do wielkości ściany. 

Dodaj komentarz