Less is more. Ta uniwersalna i fundamentalna prawda sprawia, że styliści, fashionistki i influencerki na całym świecie testują i popularyzują trend garderoby kapsułowej – czyli minimalistycznej garderoby ze znacznie zredukowaną liczbą rzeczy. Do ilu sztuk? To zależy. Najpopularniejsza szkoła zakłada około 50 rzeczy, większym wyzwaniem jest ta składająca się jedynie z 30-35 elementów – obie natomiast pozwalają na twórcze stylizacje w modny, odpowiedzialny i ekonomiczny sposób.
Minimalistyczna szafa może być również dobrym sposobem na pozytywne oddziaływanie na środowisko i ograniczenie impulsywnych zakupów. Jak odnieść sukces i nie poddać się na samym początku? Lato to świetny czas, by podjąć próbę stworzenia szafy kapsułowej, którą z łatwością będzie można spakować do torby czy plecaka i ruszyć na długo wyczekiwany urlop.
Ile ciuchów trzymasz w swojej szafie?
„Kupuj mniej, wybieraj lepiej, ciesz się dłużej” (Vivienne Westwood. Czy kiedykolwiek udało Ci się policzyć, ile przedmiotów trzymasz w swojej szafie i ile na nie wydajesz? Polacy wydają średnio 10 proc. swoich miesięcznych dochodów na ubrania i buty, płacąc zwykle około 150 zł za jeden element garderoby.
Szacuje się, że na świecie przeciętny człowiek wydaje miesięcznie około 134$, co daje 1 604$ rocznie. Jednocześnie, wedle szacunków, przeciętna kobieta wydaje od 150$ do 400$ miesięcznie. Czy naprawdę musimy tyle wydawać i kupować tyle ubrań, które często wiszą długie miesiące, czekając na swoją szansę wyjścia z szafy? Rozwiązanie?
Według ebooka “The closet compass – your way to the capsule wardrobe” przygotowanego przez everless.wardrobe – dwie przyjaciółki i influncerki z Frankfurtu – szafa kapsułowa pomaga zredukować koszty zużycia zawartości szafy, zwiększa szansę wykorzystania tego, co już masz, a co najważniejsze, pomaga ograniczyć impulsywne zakupy. Najważniejsze to zacząć mądrze, żeby się nie zniechęcić już na starcie.
Jak zacząć?
„Szafa Kapsułowa to szafa ze zredukowaną liczbą ubrań. Jest dopasowana kolorystycznie, ponadczasowa i oferuje wiele kombinacji i stylizacji. A co najważniejsze, pasuje do Ciebie, Twoich osobistych potrzeb i stylu życia. Oszczędza czas, nerwy i pieniądze każdego dnia, jednocześnie zmniejszając Twój ślad ekologiczny. Możesz wreszcie odetchnąć i poczuć: w mojej szafie mam ubrania, które kocham, i które bardzo lubię nosić.” – mówi Lena z everless.wardrobe
W eBooku“The closet compass – your way to the capsule wardrobe” są opisane trzy kluczowe kroki, aby rozpocząć proces przekształcania naszej garderoby w szafę kapsułową:
- Analiza – znajdź swój osobisty styl
- Redukcja – detox szafy
- Wdrażanie – tworzenie wymarzonej garderoby
Pierwszy krok
Analiza, to nic innego jak poszukiwanie inspiracji, odkrywanie własnego stylu, tworzenie własnej koncepcji kolorystycznej do opracowania stylizacji. Następnym krokiem jest redukcja, czyli oczyszczenie. To kolejny ważny krok na drodze do szafy kapsułowej. Ponieważ tylko wtedy, gdy zrobisz dobry przegląd i zdasz sobie sprawę z tego, co dokładnie zasługuje na miejsce w Twojej szafie, możesz zrobić kolejny krok w kierunku szafy kapsułowej.
Pamiętaj, że zawsze możesz pozbyć się zbędnych elementów, dając im drugie życie, dodatkowo na tym zarabiając. Vinted to idealna platforma, na której możesz sprzedawać swoje ulubione ubrania, ale także zakupić nowe, aby w odpowiedzialny, ekologiczny i ekonomiczny sposób stworzyć idealną garderobę kapsułową.
Po dokonanym przeglądzie przychodzi czas na identyfikację brakujących elementów. Spisanie ukierunkowanej listy życzeń pomoże w zakupie tylko tego, co jest naprawdę niezbędne do zbudowania kapsuły i zoptymalizowania posiadanych zasobów..
W poszukiwaniu idealnej garderoby kapsułowej – nie zapomnij o zasadzie „1 do 1 z”.
Sezonowość
Generalną zasadą na drodze do stworzenia szafy kapsułowej powinna być sezonowość, czyli tworzenie kolekcji na daną porę roku, złożoną z maksymalnie 50 elementów, które łatwo można ze sobą łączyć. Lato to świetny czas na eksperymentowanie z szafą kapsułową – letnie ubrania i tkaniny, z których są wykonane, są zwykle bardzo lekkie i nie zajmują zbyt dużo miejsca w naszej szafie.
„Na początek warto sięgnąć po 10×10, czyli 10 elementów garderoby, 10 dni i nowa stylizacja na każdy dzień. Dzięki takiemu podejściu wybierasz 10 części garderoby, które lubisz nosić i które dobrze się ze sobą łączą. Wyzwaniem jest tworzenie kolejnych nowych kombinacji z wybranych elementów przez 10 dni.
W ten sposób możesz na próbę przetestować, jak szafa kapsułowa działa w praktyce i jednocześnie poruszyć wodze fantazji. Elementy zgromadzone w szafie powinny być wymienne, dzięki czemu możesz tworzyć niezliczone stroje z mniejszej liczby przedmiotów.” – mówi Lisa z everless.waredrobe.
Zasada “1 z 1 do”
Jest to bardzo prosta, codzienna zasada, której należy przestrzegać, aby mieć pewność, że Twoja garderoba pozostanie schludna i ciekawa. Polega na tym, że za każdym razem, gdy kupujesz nową rzecz (pamiętaj, że warto sięgać po odzież z drugiej ręki, np. z Vinted) i dodajesz do swojej szafy, jeden niepotrzebny element musisz z niej usunąć – możesz podarować mu drugie życie sprzedając lub oddając go komuś, kto chętnie go założy.
Jakie elementy powinna zawierać Twoja letnia szafa kapsułowa?
Staraj się starannie wybierać tkaniny, z których uszyte są kupowane przez Ciebie ubrania. Latem na pewno będziesz potrzebować naturalnych i oddychających, które zapewnią Ci szczególny komfort i wygodę. Twoja letnia garderoba kapsułowa powinna zawierać elementy klasyczne i podstawowe, które połączone razem stworzą piękną kolekcję stylizacji na każdy dzień:
- bawełniana koszulka i top
- lniana koszula
- żakiet – do noszenia do spodni lub spódnic/sukienek – w tym sezonie modne są krzyczące i odważne kolory oraz abstrakcyjne wzory
- casualowe klapki i bardziej eleganckie sandały
- wygodne trampki
- para szortów
- spódnica
- sukienka
- strój kąpielowy
- para dżinsów